Sponsorlu Bağlantılar


Aşure Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Aşure Günü Nasıl Ortaya Çıktı?Aşure nasıl ortaya çıktı?Aşure nedir?

 

İslami kültürde geleneksel bir tatlı olan Aşure’nin nereden geldiğini biliyor musunuz?
Aşure günü Hicri takvime göre hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür.  Hüseyin ibn Ali ve beraberindeki 72 müslüman da hicri 61. senesinin Muharrem ayının onuncu gününde (10 Aralık 680)  öldürüldükleri için o güne “Aşura Günü“ denilmiştir.

Aşure gününde meydana geldiği rivayet edilen pek çok mucize söz konusudur. Bunlar Nuh peygamberin gemisinin tufandan kurtulması, Yunus peygamberin bir balığın karnından çıkması, İbrahim peygamberin ateşte yanmaması, İdris peygamberin diri olarak göğe yükseltilmesi (çıkarılması), Yakub peygamberin oğlu Yusuf peygambere kavuşması, Eyyüb peygamberin hastalıklarının geçip iyileşmesi, Musa peygamberin Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması, İsa peygamberin doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir.

Bu mucizeler kutsal kitap Kur’an’da yer almasa da İslam inanışında büyük bir ye tutmaktadır.

Aşure tatlısı dini bir inanıştan temelini almaktadır. Aşure Çorbası da denen bu tatlı inanışa göre Nuh peygamberin tufandan sonra geminin erzak dolabında kalan yiyecekleri karıştırarak yaptığı bir tatlıdır.

İçinde pek çok farklı malzemenin kullanıldığı ve gelenek olan aşure hala Aşure Günü’nde yapılır ve komşulara dağıtılır.

Aşure geleneksel ve malzemelere göre pek çok tarifi mevcut olan bir tatlıdır. Herkesin damak zevkine uygun olarak pişirdiği bu tatlının hem enerji hem de besin değeri yüksektir.

Diyabet sorunu yaşayan kişilerin tüketimine dikkat etmesi gereken bir tatlı olan aşurede baklagiller, kuru meyveler ve tahıllar bulunur.

Milliyet

Yorumlar

 1. DEDE BABA diyor ki:

  Sayın denizrengi, yazınız vasat hazırlanmış ve çelişkilerle dolu. “Hüseyin ibn Ali ve beraberindeki 72 müslüman da hicri 61. senesinin Muharrem ayının onuncu gününde (10 Aralık 680) öldürüldükleri için o güne “Aşura Günü“ denilmiştir.” açıklamanız gerçekleri kimseyi küstürmeden köşelerini yuvarlatarak birazcık açıklayayım gibisinden. Öldürüldüler demek basit ve sıradan. Hz.Muhammet peygamberimizin torunu ve aile fertlerinin bulunduğu içlerinde bebeklerinde olduğu 72 kişi ŞEHİT edilmiştir. Kadınlarda alçakca Şam kentine götürülmüştür. İnançlara saygılı olmanızı beklerdim
  Dinin temel amacı insana mutluluğa giden yolu göstermektir.Yemek kültürünün inançla ilintisin yarım yamalak kurmuşsunuz. Kerbela kervanındaki kalan yiyeceklerin pişirilmesiyle ÇORBA yapılmıştır.(sizin inadınıza TATLI değil).Daha duyarlı olacağınızı düşünüyorum. Hoşcakalın.Yazılarınıza beklerim.

  • deniz diyor ki:

   Sayın DEDE BABA denizrengi.com olarak aşure yazımızla ilgili bilgileri, milliyet.com’dan almış bulunmaktayız.Kaynağın doğruluğuna güneniyoruz ,ama yinede bazı hatalar olabilir. Eleştirilere açığız.İlgilendiğiniz için teşekkürler!

 2. fadime Bal Kaptan diyor ki:

  sayın admin,siz de bu bilgiyi başka siteden aldığınızı dile getirmişsiniz,güzel.okuyanlar Aşure’yi yukarıda anlattığınız gibi olmadığını bilsinler diye bilgi veriyorum

  Aşure bir başkası için değil sadece ve sadece Hz.Peygamberimizin göz nuru torunu ,iki cihanın selveri,şehitler serdarı,Hz.Ali ve Hz.Fatıma’nın oğlu Hz.Üseyin için yapılır.
  Hz.Üseyin şehit edildikten sonra ,O’nun acısını yaşayanlar,O’nun için 12 gün yas orucu tutmuş,bitiminde de kurban kesmiş ve ağızları tatlansın,bir daha öyle bir acı yaşanmasın diye Aşure denilen kutsal çorbayı yapmıştır.
  Aşure’nin gerçek adı HASAŞ iken yüzyıllar sonra değişerek Aşure olarak gelmiştir.
  Aşureye her malzeme konulmaz.sadece 12 İmamlar aşkına(Ehlibeyt ailesinden) 12 çeşit malzeme katılır.

  konu için teşekkürler…

  • deniz diyor ki:

   Açıkcası kaynağımın sağlam olduğunu düşündüğüm için bu yazıyı paylaştım.Geçmişde yaşananlarla ilgili bilgiler bazen karışıp değişik şekilde karşımıza çıkabiliyor.
   Bu bilgiyi de bizimle paylaştığınız için,ilginiz için teşekkürler.

İsim Gerekli:

Yorumunuz Gerekli: