Sponsorlu Bağlantılar


Kabak Tatlısı Hem Lezzetli Hem Faydalı!

Kabak tatlısı hem hafif hem lezzetli!kabak tatlısının faydaları!balkabağının faydası!Kabak tatlısının yararları,balkabağının faydaları

Türk mutfağının vazgeçilmez tatlılarından olan balkabağı tatlısının o güzel tadı kadar sağlığa faydasını biliyor musunuz?

Renginden de anlaşılacağı gibi karotenoidler açısından zengin olan balkabağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Turuncu rengini veren beta-karoten kuvvetli bir antioksidandır. Atar damarlar duvarlarındaki kolesterol düzeyini kontrol eder ve bu sayede kalp krizi riskini azaltır.

Alfa-karotenin de bol miktarda bulunduğu balkabağı, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve katarakt oluşumunu da engeller.

Kabakta bulunan yüksek miktardaki lifler bağırsak dostudur. Bu lifler hazımsızlığa iyi gelir ve metabolizmayı hızlandırır.

Potasyum dolu bir sebze olan balkabağı, yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmektedir. Çinko da kemik yoğunluğunu arttıran bir mineral olarak balkabağında bol miktarda bulunur.

Araştırmalar balkabağında bulunan kalsiyumun böbrek taşı oluşumunu engellediğini göstermektedir.

Balkabağınun kabuğunu soymak biraz zahmetlidir. Ancak genelde manav ve marketlerde kabukları soyulmuş şekilde de satılmaktadır. Balkabağı alırken renginin parlak ve yoğun olmasına özen gösterin. Koyu turuncu kabaklar daha tatlıdır ve daha çabuk pişer.

Kabak tatlısını yapmak için kabağı bir gece önceden şekerleyip bekletmek gerekir. Bu sayede şekeri içen ve suyunu salan kabaklar daha kolay pişer.

Yorumlar

İsim Gerekli:

Yorumunuz Gerekli: