Sponsorlu Bağlantılar


Mihrimah Sultan Hayatı ve Ölümü

Güzelliği dillere destan olan  Mihrimah Sultan kimdir? ”Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Mihrimah Sultan’ı kim canlandıracak?

Mihrimah Sultan (1522–1578), Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın tek kızı ve 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetiminde önemli bir rol oynamış bir padişah kızı sultan.
Doğumu ve çocukluğu

Mihrimah Sultan′ın 1522 yılında dünyaya geldiği tah­min edilmektedir. Mihrimah Sultan’ın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra yerine geçecek olan diğer çocuğu II. Selim’i dünyaya getirdi. Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan’ı çok sever, bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetişti ve iyi bir eğitim gördü.

Gençlik yılları
Mihrimah Sultan’ın 1548 yılında Lehistan Kralı II. Zygmunt’a tahta geçmesi dolayısıyla gönderdiği kutlama mektubu

1539 yılında 17 yaşındayken Diyarbakır Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirildi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezit ve Cihangir’in sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı’nda (bugünkü Sultanahmet Meydanı) büyük şölenlerle kutlandı. Damat Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı. Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi oldu. Babasını Malta’ya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmunt’la yazışmalar yaptı. Çok büyük bir servet sahibi oldu. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinan İstanbul’un Üsküdar ilçesinde cami Üsküdar İskele Camii, medrese, ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptı. Ayrıca 1562-1565 yılları arasında gene Mimar Sinan İstanbul’un Edirnekapı semtinde cami, çeşme, hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptı. Mihrimah güneş ve ay demektir. 21 Mart tarihinde Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nin iki minaresinin arasından ay doğarken, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nin minaresinin yanından da güneş batar. Mimar Sinan’ın camiyi yaparken bunu bilinçli olarak tasarladığı öne sürülmüştür.

Annesi 1558 yılında öldükten sonra babasına annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında babası öldükten sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim’in saltanatı boyunca da danışmanlığını sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.

Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat’ın saltanatı sırasında öldü ve babası Kanuni Sultan Süleyman’ın Süleymaniye Camii’ndeki türbesinde babasının yanıbaşında gömüldü.

kayank:wikipedia

Muhteşem yüzyıl dizisinde Mihrimah Sultan’ı Lale Devri dizisinde Yeşim karakterini canlandıran Serenay Sarıkaya canlandıracak.

Mihrimah Sultan hayatı,Mihrimah Sultan nasıl öldü,Mihrimah Sultan mimar sinan,Mihrimah Sultan ölümü,Mihrimah Sultan mihrimah sultan kiminle evlendi,mihrimah sultan’ın eşi,mihrimah sultan eşi

Yorumlar

İsim Gerekli:

Yorumunuz Gerekli: