Sponsorlu Bağlantılar


Muhteşem Yüzyıl Hızır Reis Kimdir?

Bu akşam Muhteşem Yüzyıl dizisini izledik ve yine tarih kitalarını ya da interneti karıştırmaya başladık.Yeni sezonun ilk bölümünde ise merak edilen isimlerin başında  Hızır Reis’i yani Barbaros Hayreddin Paşa geliyor.

Muhteşem Yüzyıl’da  Tolga Tekin’nin canlandırdığı Barbaros Hayreddin Paşa’nın hayatı şöyle;

Barbaros Hayreddin Paşa (1475 veya 1467; Midilli – 4 Temmuz 1546; İstanbul), Osmanlı Devleti tarihinin ünlü denizcilerinden, kaptan-ı derya olarak Osmanlı Devleti’nin ilk kaptan paşası ve büyük amirali. Akdeniz’de Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir “Türk Gölü” olarak anıldı.[kaynak belirtilmeli] Osmanlı’nın Deniz politikasına ve Tersane-i Amire´ye nizam verdi.

Hayreddin Paşa’nın asıl adı Hızır’dı (Hızır Reis). Ona Hayreddin adını, “dinin hayırlısı” anlamına gelmekte olup Osmanlı Devletine yaptığı hizmetinden dolayı Padişah Kanuni Sultan Süleyman verdi. Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis’e kızıla çalan sakalı yüzünden Barbarossa adını vermişlerdi, Oruç Reis’in şehit olmasının ardından küçük kardeşi Hızır için kullanılan bu isim, Türkçe’ye Barbaros olarak geçti.

Vikipedi

muhteşem yüzyıl hızır reis kimdir,muhteşem yüzyıl barbaros hayrettin paşa kimdir,muhteşem yüzyıl hızır reis ne zaman öldü,muhteşem yüzyıl hızır reis hayatı,muhteşem yüzyıl barbaros hayrettin paşa  ölümü,muhteşem yüzyıl barbaros hayrettin paşa  hayatı

Yorumlar

İsim Gerekli:

Yorumunuz Gerekli: