Sponsorlu Bağlantılar


Fatih Sultan Mehmet’in Sır Ölümü!

Fatih Sultan Mehmet nasıl öldüFatih Sultan Mehmet ne zaman öldü,Fatih Sultan Mehmetden sonra tahta kim geçti,Fatih Sultan Mehmetden sonra kim padişah oldu,Fatih Sultan Mehmet ölümü, Fatih Sultan Mehmet nasıl öldü

Fatih dizisi ile merak edilen Osmanlı İmparatorluğunu 7. padişahı ,Fatih Sultan Mehmet’in ölümü hakkında farklı görüşler var.

30 Mart 1432 doğumlu,  3 Mayıs 1481 ölüm tarihli olan Fatih Sultan Mehmet , 1444’de tahta çıktı.

İşte Osmanlı tarihinin en gizemli ölümü ,Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün hikayesi….

Fatih Sultan Mehmet, Mayıs 1481’de Mısır Memlük Devleti üzerine sefere çıktı. Gebze yakınlarında hastalanınca Başhekimi Lari müdahale etti, ancak sultanı tedavi edemeyince eski Başhekim Yakup Paşa, sultanı iyileştirmekle görevlendirildi. Yakup Paşa, bazı ilaçlar vererek padişahın sancısını azaltmak istedi fakat ilaçların bir faydası olmadı. Fatih kısa bir komadan sonra 31 Mayıs 1481’de Gebze’de Hünkar Çayırı (Tekfur Çayırı)’nda öldü. Fatih Dönemi uzmanı Franz Babinger, sultanın zehirlenerek öldürüldüğünü iddia etti. Bu görüş ilim çevrelerinde günümüze kadar süren tartışmalara sebep oldu. Şehabedin Tekindağ ve başka bilim adamları da sultanın ölümünün eceliyle olduğu, zehirlenmediğini savundular. Bütün araştırmalara rağmen Fatih’in ölümündeki sır çözülemedi.

Fatih Sultan Mehmet ölümünden sonra tahta ,Fatih Sultan Mehmet’in ilk eşi,Gülbahar Hatun’dan olan büyük oğlu II. Bayezid geçti.

Yorumlar

İsim Gerekli:

Yorumunuz Gerekli: